"wSieci": Orbán i Kaczyński bronią Europy
O kryzysie migracyjnym piszą w nowym wydaniu tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny, Marzena Nykiel oraz Łukasz Warzecha.
"Węgierskie służby specjalne twierdzą, że wędrówka ludów, którą teraz obserwujemy, nie jest wcale spontaniczną, bezładną ucieczką ludzi zagrożonych wojną. A premier Orbán mówi wprost: to najazd, inwazja na Europę" – zauważa Górny.
W numerze także: wywiad z posłami Elżbietą Witek i Sławomirem Kłosowskim, rozmowa z senatorem Henrykiem Ciochem, a Marcin Wikło pisze o nowym muzeum w Warszawie. Na łamach tygodnika również ostatni wywiad z reżyserem Marcinem Wroną, przeprowadzony w czasie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży od 28 września.
O obrońcach starej Europy – w kontekście obecnego kryzysu migracyjnego - pisze na łamach „wSieci” Grzegorz Górny. Publicysta ocenia, że spośród przywódców państw Unii Europejskiej tylko premier Węgier ma własne zdanie i nie posługuje się tą samą unijną nowomową co Merkel, Hollande, czy Juncker. "Tylko jeden głos w tym chórze brzmi absolutnie niepodrabialnie. Jedynie Viktor Orbán potrafi w wielu sprawach mówić własnym głosem, iść pod prąd i z odwagą bronić swoich racji — nierzadko sam przeciw wszystkim. Tak jest również w sprawie nielegalnych imigrantów zalewających nasz kontynent" - zauważa Górny.
Z posłami Elżbietą Witek i Sławomirem Kłosowskim, współautorami programu edukacyjnego Prawa i Sprawiedliwości, rozmawia Piotr Zaremba. "PO straszy, że likwidacja gimnazjów oznacza zwalnianie nauczycieli. To przecież nonsens, żadnej fali zwolnień nie będzie, szczebli nauki będzie tyle samo" - podkreślają parlamentarzyści.
Z kolei Jacek i Michał Karnowscy rozmawiają z senatorem PiS Henrykiem Ciochem, prawnikiem, członkiem Narodowej Rady Rozwoju za kadencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ponownie kandydującym do Senatu z okręgu chełmskiego. Senator podkreśla: ludzie Platformie już nie uwierzą. - Polacy się obudzili. To już nie bezwolna masa. Ludzie zaczęli się interesować tym, co wokół nich, sprawami publicznymi. Widać poruszenie. I nawet niesłychana propaganda płynąca z tych największych mediów nie jest w stanie tego przydusić.
Na spacer po miejscu niezwykłym zaprasza Marcin Wikło. "Przez lata Muzeum Katyńskie nie miało swojego miejsca. Tak jak w przestrzeni publicznej nie było miejsca na prawdę o tej zbrodni. Teraz to się w końcu zmienia" – pisze dziennikarz.
W tygodniku również ostatni wywiad z reżyserem Marcinem Wroną, przeprowadzony w czasie Festiwalu Filmowego w Gdyni przez Jolantę Gajdę-Zadworną. Zmarły tragicznie reżyser mówił m.in. o swoim najnowszym filmie „Demon”. "Film w warstwie metaforycznej mówi o próbie wymazywania przeszłości, co wydaje mi się niemożliwe. Nie możemy się odciąć od korzeni, nie możemy zapomnieć tysiącletniej wspólnej historii, udawać, że jej nie było, czy całkowicie się od niej odłączyć. (…) Zależało nam, żeby ten film był nowym otwarciem wpuszczającym naszą percepcję trochę na inne ścieżki, a nie tylko rozgrzebywaniem holokaustowych traum".
O demonach Marcina Wrony pisze na łamach „wSieci” Łukasz Adamski. "Skąpany w niezwykłym jak na wrzesień słońcu 40. Festiwal Filmowy w Gdyni obfitował w wiele pozytywnych dzieł. Ale też jedną wielką tragedię: samobójczą śmierć znakomitego młodego reżysera Marcina Wrony" – czytamy w artykule krytyka filmowego.
Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 28 września br., także w formie e-wydania. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.