„Sieci”: Pożegnanie z bronią
Marek Pyza i Marcin Wikło piszą o dyplomatycznej bitwie wokół wycieczek z Izraela
Izraelskie media z właściwym sobie przerysowaniem znów mówią o wrogiej polityce rządu w Warszawie, ale – odrzucając emocje – widać jasno, że chodzi przecież o uporządkowanie spraw oczywistych. Jesteśmy jak mało który kraj otwarci na wycieczki młodych Izraelczyków, a polskie państwo z bezprecedensową troską dba o miejsca pamięci o Holokauście. Jedyne, czego chcemy, to partnerskiej umowy regulującej zasady organizowania tych wypraw.
Marek Pyza i Marcin Wikło omawiają kwestię relacji polsko-izraelskich w kontekście organizowanych od lat wycieczek dla młodzieży z Izraela. Zauważają, że… dla tych młodych ludzi trudnym przeżyciem musi być samo odwiedzenie niemieckich (choć umiejscowionych na naszym terytorium) byłych obozów koncentracyjnych, miejsc, w których masowo mordowano Żydów podczas II wojny światowej. Dodatkowo dzieci i młodzież są separowane od miejscowych, także rówieśników. Wcześniej słyszą (podczas spotkań przygotowawczych), że takie kontakty nie są wskazane, bo tutaj ich się nie lubi [...]. Dodatkowego dramatyzmu dodaje fakt, że eskortują ich agenci izraelskich służb z bronią naładowaną ostrą amunicją.
Autorzy podkreślają, że według polskiego MSZ… zawieszone z powodu pandemii wycieczki, które współorganizuje izraelskie ministerstwo edukacji, powinny wrócić, ale na nowych zasadach. Cytują słowa wiceministra spraw zagranicznych, zgodnie z którymi dotychczasowa formuła wycieczek generowała problemy, które prowadziły do umacniania fałszywych stereotypów, co negatywnie wpływało na stosunki między Polską i Izraelem. Pyza i Wikło wyjaśniają, że… do tej pory nie było jednoznacznych przepisów odnoszących się do wycieczek. Polska stworzyła taki dokument, a w odpowiedzi uzyskała wiele uwag,… a także informację, że wycieczki są zawieszone, skoro nie mogą odbywać się na starych zasadach. Izraelskie media ruszyły do ataku [...]. Mimo to nasz resort dyplomacji chciałby, by latem odbyły się międzyrządowe konsultacje, także z udziałem przedstawicieli ministerstw edukacji i nauki, spraw wewnętrznych i administracji oraz kultury i dziedzictwa narodowego.
Autorzy wskazują, że… z wycieczkami uczniów szkół izraelskich do Polski kłopot narastał przez lata [...]. Pierwszym z najważniejszych dziś punktów spornych [...] jest kwestia zachowania się uzbrojonej ochrony [...]. Powszechne były skargi również na zachowanie nastolatków przybywających do Polski [...]. O atmosferze panującej w czasie tych wycieczek stało się głośno ponad dekadę temu, gdy izraelski dokumentalista Jo’aw Szamir nakręcił film „Zniesławienie” [...]. W obrazie tym możemy zobaczyć, jak wyglądają przygotowania młodzieży przed wycieczkami do Polski. [...] w instytucie Jad Waszem wbija im się do głów, że jadą do kraju, w którym się ich nienawidzi [...]. Co prawda od ukazania się filmu sytuacja nieco się poprawiła [...], ale wciąż daleko jest do rzetelnego nauczania młodych Izraelczyków historii. Dlatego drugim z punktów proponowanej Tel Awiwowi umowy są obligatoryjne spotkania z rówieśnikami z Polski, by przełamywać stereotypy po obu stronach [...]. Oprócz tego strona polska chciałaby poszerzenia programów wycieczek.
W podsumowaniu Pyza i Wikło podkreślają: Próba zmiany zasad współpracy ze stroną izraelską na jakimkolwiek polu zawsze jest obarczona pewnym ryzykiem, bo Izrael nie gra z nami fair. Ale musi w końcu zrozumieć, że nakładanie każdego elementu normalnych relacji między krajami na tło rzekomego antysemityzmu to droga donikąd. Tak postępując, będzie tracił sojuszników, a za takie państwo bezwzględnie powinien uznawać Polskę.
Więcej w nowym numerze tygodnika „Sieci”. Artykuły z bieżącego wydania dostępne są online w ramach subskrypcji Sieci Przyjaciół: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.
Zapraszamy też do oglądania audycji telewizji wPolsce.pl.