Autorzy 2023 - promocja!

Archiwum

Wydanie nr 45/2023 (570)

NA POCZĄTEK

6
SYGNALISTA NADAJE NIEOFICJALNY PRZEGLĄD TYGODNIA
8
ROZMOWY O LASCE (MARSZAŁKOWSKIEJ) KRZYSZTOF FEUSETTE
9
CO BY TU JESZCZE ZROTOWAĆ, PANOWIE? DOROTA ŁOSIEWICZ
10
ŚWIATOWE ŻYCIE REDAGUJE KONRAD KOŁODZIEJSKI
12
GŁUPIA POWTÓRKA Z PASKUDNEJ HISTORII JAN PIETRZAK
12
PRAWDA NIGDY NIE LEŻY POŚRODKU DOMINIK ZDORT
13
OSTATECZNA REGULACJA BRONISŁAW WILDSTEIN
14
WALIZKA ŻANETY STEINER-BOGDASZEWSKIEJ MICHAŁ KORSUN
16
OGNIEM NA WPROST ANDRZEJ RAFAŁ POTOCKI
17
SUWERENNOŚĆ MARTA KACZYŃSKA-ZIELIŃSKA
18
KOŁATKA, GŁUPCZE SAMUEL PEREIRA

TEMAT TYGODNIA

20
ZEMSTA TOTALNA MAREK PYZA, MARCIN WIKŁO

KRAJ

25
ZDERZENIE ZE ŚCIANĄ STANISŁAW JANECKI
28
ZAMACH NA CPK KONRAD KOŁODZIEJSKI
31
Z ADAMEM BOROWSKIM ROZMAWIA JACEK KARNOWSKI
34
POWRÓT BALCEROWICZA JAKUB AUGUSTYN MACIEJEWSKI
36
LEWICY DROGA DO WSPÓŁRZĄDZENIA DOROTA ŁOSIEWICZ
38
KPO: MAŁO CHĘTNYCH NA ZNACZONE UNIJNE PIENIĄDZE DARIUSZ MATUSZAK

OPINIE

40
KOŚCIÓŁ KROCZĄCY W NIEZNANE GRZEGORZ GÓRNY

ŚWIAT

49
KALIFAT ROSJA MAREK BUDZISZ
52
CORAZ TRUDNIEJ O (AMERYKAŃSKIEGO) ŻOŁNIERZA JAN ROKITA
55
KIEDY MAMA IDZIE DO SĄDU ALEKSANDRA RYBIŃSKA

HISTORIA

58
OBYWATELE NIE CHCĄ IMPERIUM (1632–1648) ANDRZEJ NOWAK

SIECI KULTURY

61
ŚPIEWAJĄCE WEJŚCIE JOLANTA GAJDA-ZADWORNA
63
ZAREMBA PRZED TELEWIZOREM PIOTR ZAREMBA
64
WYWOŁYWANIE POLSKICH DUCHÓW MACIEJ WALASZCZYK
66
WYCHODEK I RÓŻA ROBERT TEKIELI
67
WOJNA CYWILIZACJI ROBERT TEKIELI
68
CZYTANIE JAKO SPORT EKSTREMALNY WOJCIECH STANISŁAWSKI

PODRÓŻE

76
MOJE SMAKI: MILENA STASZUK JOLANTA GAJDA-ZADWORNA

KUCHNIA

77
SŁODKO-SŁONY/WILCZYM OKIEM ANNA MONICKA, PRZEMYSŁAW BARSZCZ

NA KONIEC

78
TAKA POLSKA TEŻ JEST ALINA CZERNIAKOWSKA
80
POLONEZ LISTOPADOWY LESZEK DŁUGOSZ
81
MIGRACJA LECH MAKOWIECKI
82
UCIEKANIE KATARZYNA I ANDRZEJ ZYBERTOWICZOWIE
okładka
 
 

Dziś każdy na prawicy chce Stańczykowi udzielać rad

Jedni stoją na stanowisku, że kampania była za ostra. Inni, że zbyt łagodna, skoro mamy do czynienia ze zdrajcami. Są tacy, którzy jako czynnik decydujący wskazują orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z października 2020 r. w sprawie aborcji. Inni bronią życia, a winią „Piątkę dla zwierząt”. Diagnoz jest tyle, ilu komentujących: Prawo i Sprawiedliwość za miękko grało z Unią Europejską albo jednak otworzyło zbyt wiele frontów; nie uporządkowało mediów albo jednak grało z nimi za ostro. Słychać też, że przesadziło z rozdawnictwem bądź niektórym dało za mało. Nie zbudowano własnych mediów, ale też źle, że postawiono na prawicową prasę. „Młodych trzeba przekonywać!” – nieomal łapie mnie za poły kurtki kobieta w księgarni. „Za mało starsi się ruszyli” – wspomina prawicowy polityk z samorządu.

Niektóre aspekty wyborcze zaskoczyły ekspertów – dobry wynik Trzeciej Drogi przesądził o braku większości dla Prawa i Sprawiedliwości, a nie był przewidywany bodaj przez nikogo. Jeden z ekspertów od PR sformułował w prywatnej rozmowie tezę, że atak Zjednoczonej Prawicy na Konfederację udał się połowicznie. Część elektoratu odpłynęła od Bosaków i Korwinów, ale nie poszła do PiS, a właśnie do Trzeciej Drogi. Podobnie rzecz się miała w 2000 r., gdy opublikowano nagrania, na których ludzie Aleksandra Kwaśniewskiego przedrzeźniali Jana Pawła II. Zdegustowany elektorat nie poszedł jednak do Mariana Krzaklewskiego, a do Andrzeja Olechowskiego.

To zrozumiałe, że po bitwie wygranej jedynie częściowo chcielibyśmy wskazać winnego, spalić go na ołtarzu ofiarnym i wierzyć, że przed nami już tylko zwycięstwa. Droga obozu niepodległościowego okaże się jednak zapewne bardziej stroma. Żądza znalezienia winnych nie zbawi stronnictwa patriotycznego, a już na pewno nie pomoże w obliczu kolejnych wyzwań – presji Brukseli i Berlina w sprawie zmiany unijnych traktatów, rosyjskich prowokacji czy skoku liberałów na polskie media.

Oczywiście, że nad słabymi i mocnymi stronami tej kampanii trzeba się pochylić. Przy czym nastroje rozliczeniowe na prawicy we - szły w jakiś defetystyczny cug, z którego nic nie wynika. Przypomina to refleksję Dale’a Carnegiego o mężczyźnie, który w pracy narzekał na żonę, a w domu – do żony – narzekał na szefa z pracy. Nie poprawiło to jego sytuacji.

Warto też zwrócić uwagę, że rozliczeniowe nastroje w Prawie i Sprawiedliwości podsycają poszczególne frakcje: twardzi konserwatyści przeciwko centrystom, inteligenci przeciwko trybunom ludowym, tłuste koty kontra reformatorzy. Nie musi się to przenosić na nas, świadków tych zmagań, którzy mieliby tracić energię i toczyć jałowe dyskusje.

Pospierać się między sobą jest najłatwiej, a można zrobić to nawet tak głośno, jak zrobił to np. Marcin Wolski, że zagłuszy się na chwilę rechot harcowników obecnej opozycji, która dyszy żądzą zemsty, aż nozdrza im parują.

W 1856 r. Jan Matejko namalował obraz „Stańczyk udający ból zębów”. Ilustruje on znaną X VI-wieczną anegdotę. Królewski błazen, słynny Stańczyk, miał obwiązać sobie twarz bandażem i udawać ból gardła pod - czas spaceru po Krakowie. Żartował potem, że najwięcej w Polsce mamy medyków, bo każdy miał dla niego znakomite recepty, jak sobie poradzić z bólem. Dziś w Polsce najwięcej specjalistów mamy od marketingu politycznego.

 

Jakub Augustyn Maciejewski

W tygodniku „Sieci”: Ujawniamy. Szykują polityczne prześladowania

01.01.1970

W najnowszym wydaniu tygodnika „Sieci” o zapowiadanej przez opozycję politycznej zemście na „pisowskim ludzie” i czystkach w mediach publicznych piszą Marek Pyza i Marcin Wikło. O potrzebie wzajemnego wspierania się wewnątrz obozu patriotycznego mówi działacz antykomunistyczny Adam Borowski w rozmowie z Jackiem Karnowskim. Z kolei Konrad Kołodziejski porusza ważny temat wygaszania przez ekipę Donalda Tuska Centralnego Portu Komunikacyjnego. Artykuły z bieżącego wydania dostępne w ramach subskrypcji: https://wpolityce.pl/tygodniksieci/wydanie-biezace.

Czytaj więcej

Najważniejsze, by się nie bać

01.01.1970

Pokusa sięgnięcia po bezprawie i przemoc będą silne nie tylko z powodów propagandowych. Niemieccy dziennikarze podsuwają Tuskowi ten pomysł bardzo wyraźnie. Lęk przed powrotem PiS do władzy będzie duży, zarówno wśród partii III RP, jak i u naszych sąsiadów. W tle jest przecież proces centralizacji UE – zauważa Adam Borowski, wydawca i działacz opozycji antykomunistycznej w rozmowie z Jackiem Karnowskim.

Czytaj więcej

Zemsta totalna

01.01.1970

Gazeta Wyborcza” spuściła ogary ze smyczy, nagonka ruszyła, zaraz się zacznie polowanie. Na naszych oczach pod wodzą Donalda Tuska rodzi się koalicja nienawiści, która merytorycznie może i różni się w bardzo wielu wymiarach, ale cementuje ją chęć odwetu na „pisowskim ludzie” – piszą Marek Pyza i Marcin Wikło w najnowszym numerze tygodnika „Sieci”.

Czytaj więcej

Zamach na CPK.

01.01.1970

Centralny Port Komunikacyjny miał być symbolem nowej Polski – kraju dynamicznie się rozwijającego, który w ciągu ostatnich lat wyrósł na lidera naszej części Europy. Zmiana władzy po wyborach może oznaczać odrzucenie wielkich projektów rozwojowych i w konsekwencji powrót Polski do dawnej roli państwa peryferyjnego. Konrad Kołodziejski stawia na łamach tygodnika „Sieci” pytania o przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Czytaj więcej
 

Zaloguj się, by uzyskać dostęp do unikatowych treści oraz cotygodniowego newslettera z informacjami na temat najnowszego wydania

Zarejestruj się | Zapomniałem hasła