Nowe wydanie „Gazety Bankowej” poświęcone „frankowiczom”
"Instytucje państwa proponują "frankowiczom", żeby spadali na drzewo".
Marcowe wydanie miesięcznika „Gazeta Bankowa” zdominował temat frankowiczów i dramatyczna sytuacja, w jakiej znalazło się 700 tysięcy posiadaczy kredytu hipotecznego we frankach szwajcarskich, zaskoczonych skokową zmianą kursów walutowych.
„Gazeta Bankowa” pisze bez ogródek: „Prawda jest taka drogi frankowiczu, że wszystkie instytucje państwa z Komisją Nadzoru Finansowego proponują Ci, żebyś ze swoimi problemami spadał na drzewo. Wszelkiej maści ministrowie, posłowie, prezesi, i Bóg wie jeszcze kto, wszyscy grają na czas licząc, że frank spadnie do poziomu 3 złotych, a Ty ochłoniesz i sobie odpuścisz protesty. A przez cały czas banki będą Cię wciąż elegancko strzygły. Ale Ty nie jesteś bezbronny”.
Dlatego miesięcznik poświęca 40 „gorących” stron właśnie frankowiczom. Znajdą tu analizy prawników, adwokatów i specjalistów od rynku finansowego, komentarze ekonomistów, opinie ekspertów - od bankowości po etykę biznesu. A przede wszystkim praktyczne porady dla tych, których instytucje państwa zostawiły samych sobie w finansowych tarapatach.
Wojciech Surmacz przedstawia anatomię kryzysu z „frankowiczami”, jak przez lata instytucje państwa zamiatały problem pod dywan i udowadnia, że środki zaradcze proponowane przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego są lekarstwem gorszym od choroby.
Dr Marcin Daniecki, ekspert rynku kapitałowego, wykładowca akademicki i wieloletni urzędnik państwowy krok po kroku udowadnia, że Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski przez lata wiedziały o zagrożeniu związanym z walutowymi kredytami hipotecznymi, ale pokpiły sprawę, a teraz umywają ręce.
Sandra Borowiecka wskazuje na mielizny i niebezpieczeństwa związane z pozwami zbiorowymi, jakie szykują frankowicze w walce o swoje z bankami.
Prawnicy z renomowanych kancelarii podpowiadają, jaka strategia i jakie argumenty będą miały znaczenie w sądowym sporze z bankiem-kredytodawcą.
„Gazeta Bankowa” diagnozuje też, na ile realne jest zagrożenie odbierania przez banki i komorników nieruchomości kredytobiorców. Obnaża też patologiczny mechanizm ubezpieczeń kredytów mieszkaniowych. Miesięcznik prezentuje też międzynarodowy kontekst polskiej afery z kredytami we frankach.
W „Gazecie Bankowej” również analiza, jak polityka klimatyczna Unii Europejskiej wpycha Polskę nieuchronnie w rosnącą zależność energetyczną od Rosji, czy to od gazu sprowadzanego ze Wschodu, czy to w przypadku planowanej budowy elektrowni atomowej.
„Gazeta Bankowa” przygląda się też relacjom biznesu i kultury, by stwierdzić: „Pieniądz rządzi światem, a kultura, no cóż, kultura potrzebuje pieniądza, w związku z czym musi się komercjalizować. Dlatego ukryty pod warstwą niedopowiedzeń i rozbieżnych oczekiwań, rynek sponsoringu i mecenatu kultury ma się całkiem... nieźle”.
„Gazeta Bankowa” - najstarszy magazyn ekonomiczny w Polsce: to aktualne wydarzenia ekonomiczne w kraju i na świecie, polski biznes - ludzie, firmy i najciekawsze inwestycje, a także podróże, moda oraz świat sztuki i kultury.
Nowe wydanie miesięcznika „Gazeta Bankowa” w sprzedaży od 26 lutego br.